Hurá do vlastného?

Autor: Miroslav Vašek | 23.9.2014 o 13:57 | Karma článku: 3,97 | Prečítané:  1105x

Riešenie bývania je pre mňa každodenný chlebík. Neriešim ale bývanie svoje, ale bývanie pre klientov ako realitný sprostredkovateľ. Už dlho zastávam názor, že aktuálna situácia jednoznačne praje kúpe a prenájmy postupne strácajú svoju atraktivitu. Je to ale naozaj tak?

Ja osobne odporúčam každému, kto má tú možnosť, aby využil momentálnu situáciu a kúpil si vlastné bývanie. Hypotéky sú dostupné a momentálne s rekordne nízkymi úrokovými sadzbami, banky sa predháňajú v love na klientov, bytov je relatívne dostatok. Splátka šikovne zvolenej hypotéky, prípadne aj so štátnym príspevkom pre mladých, je mnohokrát porovnateľná s výškou nájmu v rovnakom byte. A platíme do vlastného, teda okrem úrokov banke. Ale kto vlastne môže do vlastného a komu sa to aj podarí?

 

Mojou obľúbenou skupinou klientov sú práve mladí ľudia v Bratislave. Ľudia, ktorí sem prišli študovať, skončili školu, zamestnali sa a rozhodli sa zostať tu. A po čase sa takmer každému z nich zunuje „internátny“ spôsob života, bývanie v podnájme s ďalšími piatimi spolu-nocľažníkmi, a tak sa dostávajú do tvrdej reality - riešiť, ako ďalej.

 

Štartovacie byty – garsónky a jednoizbové byty v hlavnom meste sú stále žiadané a patria medzi najrýchlejšie predávanú komoditu v realitnom biznise. To ale pochopili aj predávajúci, kde nie je nič mimoriadne, ak za malý byt do 30 metrov štvorcových, s lacnou rekonštrukciou „na oko“, požadujú cenu aj vyše 2.300,- eur za meter štvorcový. Pochopili to aj niektorí developeri, ktorí húfne stavajú, častejšie však prestavujú, malometrážne byty zo starých nevyužívaných kancelárií a ubytovní. Čo na to však náš mladý klient?

 

V prvých rokoch práce často príjem nedosahuje bankou požadovanú výšku na 100% financovanie. Taktiež pri starších bytoch, ktorých ceny, sú často mierne povedané nadhodnotené, je bežné, že znalecký posudok nedosahuje hodnotu predajnej ceny bytu, ba čo viac, často je nižší aj o 10 - 20%, v porovnaní s cenovkou. Často v byte zostáva aj nábytok a zariadenie, ktoré sa ale do hodnoty nehnuteľnosti neráta, s čím treba kalkulovať už pred podpisom zmluvy.

Tak a tu, pokiaľ klient nemá žiadne vlastné zdroje, prípadne štedrých rodičov, veľakrát aj skončí.

Samozrejme, kto hľadá riešenia, tak ich väčšinou aj nájde, ale otázne je, za akú cenu. Kombinovať hypotekárny úver so spotrebným, môže úver dosť predražiť a zohnať spoludlžníka, pri nedostatočnom príjme, tiež nemusí byť celkom jednoduché, pokiaľ nejde o pár.

 

Samostatnú kategóriu klientov, ktorí majú často problém dosiahnuť na vlastné bývanie, sú manželia po rozvode. Kedže rozdiely v cenách 1-izbových a viacizbových bytov nie sú zásadné, z predaja 2 alebo 3 izbového bytu, kúpiť dve samostatné bytové jednotky, nebýva jednoduché. Pokiaľ má klient vyšší vek, na úver môže zabudnúť. Podobne ako slobodné mamičky na materskej dovolenke, začínajúci podnikatelia a živnostníci a množstvo ďalších skupín záujemcov.

 

A tak mimo klientov, ktorí preferujú prenájom z praktických hľadísk, stále existujú aj klienti, ktorí žiaľ ani nemajú inú možnosť. Prenájmy bytov si tak stále nájdu svojich klientov, aj napriek stále novým a lepším ponukám hypoték.

 

Každopádne časy, kedy sa kupovali nehnuteľnosti ako investícia, ktorá spoľahlivo bude zarábať, sú preč. Súčasná legislatíva prenajímateľom moc nepraje, po odvedení daní a odvodov, to už nie je až taký zaujímavý biznis. A aj nájomcovia sú náročnejší, a tiež tlačia na ceny, ktoré by nemali prekračovať splátku úveru, v prípade kúpy podobnej nehnuteľnosti. Samozrejme pokiaľ má majiteľ voľnú nehnuteľnosť na prechodné obdobie, a v budúcnosti ju bude potrebovať, je prenájom to správne riešenie.

Miroslav Vašek

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

PLUS

Ako sa Slovák z Terchovej stal veľkým reformátorom u Márie Terézie

Adam František Kollár, vedec a knihovník bol jedným z popredných osvietenských reformátorov.

PLUS

V kráľovstve polievok sa držková nevarí

Do niekoľkých hrncov naložili Bratislavčania svojho tvorivého ducha.

KULTÚRA

Matka naháňa únoscov svojho syna. Môže byť taký film komický?

Film Únos je prázdinovou zábavou.


Už ste čítali?